Stres a doplňky stravy: Které ho mohou zmírnit?

Každodenní shon, pracovní tlak a osobní problémy mohou snadno vést k pocitům napětí a vyčerpání. Krátkodobý stres je pro tělo přirozený a někdy i prospěšný, ale dlouhodobý stres může negativně ovlivnit fyzické i psychické zdraví. Kromě osvědčených metod jako je meditace, pohyb nebo kvalitní spánek, se tradičně používají i doplňky stravy. Jaké vitamíny, minerály a bylinky mohou pomoci tělu lépe zvládat stres?

 

V článku se dozvíte:

 

Co je to stres?

Stres může vzniknout z jakékoliv události nebo myšlenky, která vás frustruje, rozčiluje nebo nervuje. Když se setkáte se stresem, vaše tělo produkuje stresové hormony, které spouští reakci „bojuj nebo uteč“. V těchto případech se jedná o krátkodobý (akutní) stres.

 

V případě, že stres trvá delší dobu, pak ohrožuje chronický stres. Ztěžuje tělu návrat k normální úrovni aktivity stresových hormonů, což může přispět k problémům v následujících systémech:

  • kardiovaskulární,
  • dýchací,
  • spánkový,
  • imunitní,
  • reprodukční.

 

Navíc zvýšená hladina stresových hormonů, zejména kortizolu, může zvyšovat záněty, snižovat imunitu a zvyšovat riziko vysokého krevního tlaku, mrtvice a infarktu.

 

Jaký vliv má strava a doplňky na stres? 

Dobře vyvážená strava může významně ovlivnit duševní zdraví a pohodu prostřednictvím různých mechanismů, včetně:

  • poskytování antioxidantů,
  • podpory růstu a funkce mozku,
  • vyrovnávání střevního mikrobiomu.

 

Pokud strava nezajišťuje optimální příjem mikronutrientů, dochází k vyšší náchylnosti k stresovým reakcím. Podle výzkumu Long a Bentona má suplementace mikronutrientů příznivý vliv na vnímaný stres, výsledky ukazují k průměrnému rozdílu o 0,35⁴. 

 

Vitamíny a minerály v boji se stresem

Doplnění základních mikroživin, jako jsou vitamíny a minerály, přináší benefity pro vaše zdraví.

Vitamín D

Tělo si dokáže vytvořit vlastní vitamín D, když je vystaveno slunečnímu záření. Dostatečná hladina vitamínu D souvisí s nižší úrovní stresu a lepší náladou, zejména u lidí s jeho nedostatkem.

 

V norské studii z roku 2020, které se zúčastnilo 86 osob⁶ bez nedostatku vitamínu D vědci zjistili, že ti, kteří v zimě užívali vitamín D po dobu přibližně 4 měsíců, si udržovali stabilní hladinu vitamínu D i přes snížené vystavení slunečnímu záření. Kontrolní skupina, která dostávala placebo navíc po stresových situacích zažívala delší období stresu než skupina, která dostávala vitamín D.

 

Komplex vitamínů B

Tělo potřebuje všechny tyto vitamíny skupiny B k optimálnímu fungování. Komplex vitamínů B obsahuje:

  • B1 (thiamin)
  • B2 (riboflavin)
  • B3 (niacin)
  • B5 (kyselina pantothenová)
  • B6 (pyridoxin)
  • B7 (biotin)
  • B9 (kyselina listová)
  • B12 (kobalamin)

 

Zvláště vitamíny B12 a B6 mohou podpořit duševní zdraví a snížit stres.

 

Hořčík

Hořčík je základní minerál, který podporuje mnoho tělesných funkcí, včetně svalů a nervů, kontroly hladiny cukru v krvi a regulace krevního tlaku. Kromě toho hraje klíčovou roli v reakci organismu na stres tím, že reguluje uvolňování stresových hormonů.

 

Přehled 18⁷ studií publikovaných v květnu 2017 v časopise Nutrients zjistil, že hořčík může snížit hladinu stresu a úzkosti.

 

Bylinné extrakty proti stresu

Jaké bylinné extrakty vám pomohou pro zmírnění stresu? 

 

Ashwagandha

Ashwagandha je adaptogenní bylina, kterou ájurvédská medicína již po staletí tradičně používá ke snížení stresu a úzkosti. Pomáhá tělu přizpůsobit se stresu tím, že moduluje osu hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA), která reguluje reakci na stres.

 

💡 Adaptogen znamená, že odolává nemocem a reguluje účinky stresu na organismus.

 

Ashwagandhu můžete užívat ve formě kapslí, případně můžete přidávat práškový extrakt do koktejlů, jogurtů a dalších potravin.

Ženšen

Ženšen je další adaptogenní bylina známá svými antioxidačními a antistresovými vlastnostmi. Pomáhá regulovat hladinu kortizolu a snižuje tak negativní reakce na stres.

 

Kromě každodenního užívání může ženšen pomáhat při stavech, které souvisejí s nadměrným množstvím kortizolu, jako jsou deprese, astma, vysoký krevní tlak a posttraumatická stresová porucha.

 

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je známý pro své uklidňující účinky a tradičně se používá jako doplněk stravy při nespavosti, úzkosti a dalších stavech, včetně deprese.

 

V přehledu studií publikovaném v roce 2018⁷ v časopise Phytotherapy Research vědci našli důkazy, že extrakt z kořene kozlíku lékařského může mít uklidňující účinky na lidi s úzkostnou poruchou. Z přehledu také vyplynulo, že bylina je užitečná jako pomocník při usínání, a její přínos byl shledán srovnatelným s léky běžně používanými k léčbě úzkosti a nespavosti a snížení stresu.

 

💡V Herbavia pro vás máme unikátní produkt Neuro therapy. Jedná se o bylinný komplex, který podporuje vaši duševní i psychickou pohodu. Zakoupit ho můžete v cenově výhodném balení Antistress trio.

 

Zvládání stresu je klíčové pro vaše dlouhodobé zdraví. Kromě doplňků stravy, které mohou přispět k lepšímu zvládání stresu je zásadní i zdravá strava, pohyb a spánek. Samozřejmě existují i další účinné metody, díky kterým budete ovládat stres vy, ne on vás. 


Zmírněte stres s Herbavia

 

Zdroje: 

  1. Medlineplus — Stres a vaše zdraví
  2. Medicalnewstoday — Proč dochází ke stresu a jak ho zvládat
  3. Mentalhealth — Stres
  4. Journals.lww — Účinky suplementace vitamíny a minerály na stres, mírné psychiatrické příznaky a náladu u neklinických vzorků
  5. Medicalnewstoday — Které vitaminy mohou pomoci při stresu?
  6. Ncbi.nlm.nih — Doplňování vitaminu D v zimním období: Účinky na odolnost vůči stresu v randomizované kontrolní studii
  7. Everydayhealth — 7 doplňků, které mohou pomoci snížit stres