Příčiny úmrtí se v průběhu posledních tří století zásadně proměnily. Od devastujících epidemií v 19. století, přes světové války ve 20. století až po moderní civilizační choroby a pandemii COVID-19 v 21. století. Zatímco dříve lidé nejvíce umírali na infekční nemoci, špatnou hygienu a hladomory, dnes čelíme výzvám civilizačních nemocí a globálních zdravotních krizí. Přečtěte si, jak se měnily příčiny úmrtí od 19. století po současnost a jak lékařský pokrok dokáže prodloužit lidský život.
V článku se dozvíte:
- Příčiny úmrtí v 19. století
- Příčiny úmrtí v 20. století
- Příčiny úmrtí v 21. století
- Statistické srovnání v průběhu staletí
Příčiny úmrtí v 19. století
Devatenácté století bylo obdobím vysoké úmrtnosti, zejména kvůli infekčním nemocem jako tuberkulóza, spalničky či černý kašel. Tuberkulóza, známá jako „bílý mor“, byla obzvlášť devastující. Až 90 % městského obyvatelstva Evropy bylo nakaženo a zemřelo.³
💡Ke konci 19. století vznikala sanatoria, která měla pomoci pacientům s tuberkulózou zotavit se v izolovaném prostředí s čistým vzduchem, jako například ve švýcarském Davosu.
Špatné hygienické podmínky a nedostatek čisté vody vedly k šíření dalších nemocí. Především v přelidněných městech se rozšířil tyfus a cholera. Velmi vysoká byla také dětská úmrtnost. V některých oblastech Evropy zemřelo až 34 %⁴ dětí do jednoho roku, většinou na respirační a infekční onemocnění.
Kromě infekčních nemocí přispívaly k vysoké úmrtnosti v 19. století také pracovní úrazy, které přinesla průmyslová revoluce. Nemoci z povolání, například plicní choroby horníků, byly časté a nedostatek zdravotní péče znamenal, že mnoho nemocí nebylo léčitelných.
V následující tabulce můžete vidět jedny z nejstarších dat o příčinách úmrtí obyvatel z roku 1828¹¹. Celkem zemřelo 188 501¹¹ obyvatel.
Obyčejné nemoci |
183 735¹¹ |
Epidemické nemoci |
2 191¹¹ |
Neštovice |
978¹¹ |
Sebevraždy |
224¹¹ |
Vzteklina |
4¹¹ |
Vraždy |
76¹¹ |
Úrazy |
1 282¹¹ |
Popravy |
11¹¹ |
Příčiny úmrtí ve 20. století
Po 1. světové válce zasáhla Evropu pandemie španělské chřipky. V letech 1918—1920 zemřelo až 50 milionů¹²lidí.
V poválečném období však přišel obrovský pokrok v medicíně. Objevení penicilinu Alexandrem Flemingem v roce 1928 znamenalo obrovský zlom v léčbě infekčních nemocí.
Ve 20. století však svět čelil i politickým a vojenským otřesům. Světové války způsobily miliony úmrtí, nejen na bitevních polích, ale i kvůli hladomorům a nemocem.
Zatímco první polovina století byla ještě poznamenána infekčními nemocemi, po 2. světové válce se do popředí dostaly civilizační choroby, zejména srdeční onemocnění, mrtvice a rakovina. Například v Československu umíralo v 80. letech na kardiovaskulární nemoci přes 70 tisíc lidí ročně⁶.
Také dopravní nehody se staly hlavní příčinou úmrtí zejména mladých lidí, přičemž tento trend trval až do poloviny 80. let⁸, kdy zavedení bezpečnostních pásů vedlo k jejich poklesu.
Od roku 1985⁸ se staly hlavní příčinou úmrtí mladých lidí vnější příčiny jako zneužívání drog, sebevraždy a sebepoškozování, které postihovaly více muže než ženy.
Příčiny úmrtí v 21. století
I přes pokrok medicíny nadále bojujeme s civilizačními chorobami a novými globálními pandemiemi. Největší zdravotní krizí 21. století byla pandemie COVID-19, která ukázala, jak křehká může být naše společnost tváří v tvář novým hrozbám, přestože byly vakcíny vyvinuty v rekordním čase.
Z celkového počtu zemřelých přibližně 27 %¹¹ zemřelo pravděpodobně pouze v důsledku covidu. U 64 %¹¹ byla kromě covidu přítomna i další chronická onemocnění, nejčastěji srdeční poruchy, cukrovka nebo rakovina. Zbývajících 9 %¹¹ zemřelo spíše na akutní příčiny, jako je například infarkt nebo úraz.
Kromě pandemických hrozeb zůstávají hlavními příčinami úmrtí srdeční choroby, mrtvice, cukrovka a rakovina. Sedavý způsob života a nezdravé stravovací návyky přispívají k jejich vzestupu, přestože máme moderní léčebné metody jako je imunoterapie.
Dalším faktorem ovlivňujícím úmrtnost v 21. století je duševní zdraví. Nárůst psychických potíží, depresí, úzkostí a stresu vedl ke zhoršení kvality života a ke zvýšení počtu sebevražd. Péče o duševní zdraví se stává stále důležitější součástí zdravotní péče, protože problémy s psychikou ovlivňují miliony lidí po celém světě.
Statistické srovnání v průběhu staletí
V následujícím grafu můžete vidět počet zemřelých a živě narozených od roku 1806 do roku 2023.
Zemřelí, naděje dožití, příčiny smrti | Zdroj: Český statistický úřad
Největší počet zemřelých - 336 685 byl v letech 1863-1869¹⁰. Nejnižší je naopak počet 93 300 z období 1953-1960.¹⁰
Obecně lze říci, že míra úmrtnosti se v současnosti snižuje, zatímco délka dožití se prodlužuje. Pokud i vy chcete svou kondici zdraví zlepšit, zaměřte se na zdravý životní styl, kvalitní spánek, vyváženou stravu, dostatečný příjem minerálů a vitamínů a snížení stresu. Vaše zdraví vám za to poděkuje.
Zjistěte, jaké doplňky stravy jsou pro vás ty pravé
Zdroje:
- Kont.zsf.jcu — Umírání a smrt v historickém vývoji
- Hal.science — Úmrtnost ve východní Evropě ve 20. století
- Curiosity — Tuberkulóza v Evropě a Severní Americe (1800-1922)
- Is.vszdrav — Dětská úmrtnost v 19. století
- Dspace.cuni — Umírání, smrt a péče o pacienty na ARO
- iRozhlas — Naše srdce a cévy zažily třiatřicet báječných let. Úmrtnost ale přestala klesat, i když by ještě mohla
- Uzis — Příčiny smrti v roce 2021
- Ons.gov — Příčiny úmrtí nad 100 let
- ČSÚ — Sebevraždy
- ČSÚ — Zemřelí, naděje dožití, příčiny smrti
- iRozhlas — Od moru ke covidu: unikátní data, jak se měnily příčiny úmrtí Čechů
- Deník — Španělská chřipka v Česku