Hormonální rovnováha u žen: Jak ji docílit?
Hormonální rovnováha je klíčová pro celkové zdraví žen. Hormony ovlivňují mnoho aspektů života, od reprodukčního systému po náladu a metabolismus. V případě narušení této rovnováhy se mohou objevit různé zdravotní problémy, které zasahují do každodenního života. Tento článek vám prozradí příčiny, příznaky a způsoby, jak udržet hormonální rovnováhu přirozenou cestou.
V článku se dozvíte:
- Jaké hormony ovlivňují ženy?
- Hlavní příčiny hormonální nerovnováhy
- Příznaky hormonální nerovnováhy
- Jak obnovit hormonální rovnováhu u žen přirozenou cestou?
Hormony ovlivňující ženy
Hormony jsou chemické látky produkované žlázami v endokrinním systému a uvolňované do krevního oběhu. Hormonální funkce žen je mnohem složitější než u mužů. Pokud je kterýkoli z klíčových hráčů — kortizol, inzulin, hormon štítné žlázy, estrogen, testosteron nebo progesteron — v nerovnováze, obvykle se to projeví v jejich reprodukčním cyklu.
Samozřejmě, že ženské pohlavní hormony, estrogen a progesteron mají nejvýznamnější vliv na zdraví ženy, od menstruace po těhotenství, menopauzu a další.
Estrogen je zodpovědný za fyzické změny, které promění dívku v ženu během puberty, včetně zahájení menstruačních cyklů. Úrovně estrogenu se mění během měsíce a jsou nejvyšší uprostřed menstruačního cyklu a nejnižší během menstruace. Při menopauze hladiny estrogenu klesají.
Progesteron je steroidní hormon vylučovaný žlutým tělískem, dočasnou endokrinní žlázou, kterou ženy produkují po ovulaci. Ženy s nízkou hladinou progesteronu mají často abnormální menstruační cykly nebo mají potíže s otěhotněním, protože nedostatek progesteronu neposkytuje správné prostředí pro růst oplodněného vajíčka.
Nicméně nízké hladiny progesteronu mohou také vytvářet vyšší hladiny estrogenu, což může přispět k následujícím příznakům:
- snížené libido,
- přibývání na váze,
- problémy se žlučníkem.
Hlavní příčiny hormonální nerovnováhy
Existuje mnoho faktorů, které mohou vést k narušení hormonální rovnováhy. Mezi hlavní příčiny nerovnováhy patří:
- menstruace, těhotenství a menopauza,
- stres,
- špatná strava (mnoho alkoholu, cukru),
- obezita,
- málo spánku,
- příliš mnoho (nebo příliš málo) bakterií ve střevech.
Samozřejmě, všechny tyto faktory jsou také vzájemně propojené.
Dále hormonální rovnováhu ovlivňují onemocnění jako:
- addisonova choroba,
- anorexie a další poruchy příjmu potravy,
- vrozená adrenální hyperplazie (CAH), která může způsobovat abnormální hladiny kortizolu (stresový hormon) a testosteronu (mužský hormon)
- Cushingův syndrom,
- diabetes,
- syndrom polycystických vaječníků (PCOS),
- poruchy štítné žlázy.
Příznaky hormonální nerovnováhy u žen
Máte pocit, že se u vás projevuje hormonální nerovnováha? Může mít řadu projevů, které mohou ovlivnit jak fyzické, tak psychické zdraví ženy.
Ženy s hormonální nerovnováhou mohou zažívat:
- Změny menstruačního cyklu.
- Problémy se strukturou a růstem vlasů.
- Kožní problémy, včetně akné nebo tmavých skvrn na kůži.
- Bolest při sexu nebo vaginální suchost.
- Nevysvětlitelné kolísání váhy.
- Problémy se spánkem
- Zažívací problémy.
💡Věděli jste, že většina hormonálních změn souvisejících s menstruací se týká kolísání hladin estrogenu?
Jak obnovit hormonální rovnováhu přirozenou cestou?
Určité zdravé životní návyky, jako je pravidelné cvičení a konzumace výživné stravy bohaté na bílkoviny a vlákninu, mohou přirozeně pomoci vyrovnat vaše hormony. Nyní si přečtěte 5 tipů, které vám pomohou srovnat vaše hormony.
1. Strava plná bílkovin a zdravých tuků
Vyvážený jídelníček je základním pilířem hormonálního zdraví. Pro hormonální rovnováhu přidejte dostatek bílkovin, zdravých tuků a zlepšete zdraví svých střev.
Odborníci doporučují jíst alespoň 15–30 gramů⁵ bílkovin při každém jídle. Toho můžete dosáhnout tím, že do každého jídla zahrnete potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, kuřecí prsa, čočka nebo ryby.
Pro regulaci hormonů je dále zásadní dostatečný příjem mononenasycených tuků, potřebných k získávání energie, snížení ukládání tuků a stabilizaci hladiny cukru v krvi. Navíc zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, zvyšují citlivost na inzulin a pomáhají snižovat záněty.
Pro správnou funkci hormonů také omezte přidané cukry. Je to důležité pro optimalizaci funkce hormonů a prevenci obezity, cukrovky a dalších onemocnění.
V neposlední řadě je zásadní zdravé střevo. To obsahuje více než 100 bilionů⁵ prospěšných bakterií, které produkují metabolity ovlivňující hormonální zdraví. Vaše střeva jsou plná bakterií, hub a prvoků, které tvoří střevní mikrobiom. Pokud se tyto bakterie vychýlí z rovnováhy, mohou škodlivé bakterie poškodit vaše tělesné systémy, včetně hormonů.
2. Spánek
Spánek pomáhá regulovat hormony, jako je lidský růstový hormon (HGH), melatonin, kortizol, leptin a ghrelin.
Pro lepší spánek a vyrovnání hormonů vyzkoušejte:
- chodit spát ve stejnou dobu každý den (i o víkendech),
- vstávat ve stejnou dobu každé ráno,
- udržovat ložnici tmavou, tichou a chladnou,
- vyhnout se zařízením vyzařujícím modré světlo (telefony, TV, počítače) před spaním,
- omezit příjem kofeinu během dne a vyhnout se mu před spaním,
- omezit velké porce jídla a alkohol před spaním.
3. Snižte stres
Permanentní stres zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu a uvolňuje adrenalin, který zvyšuje dechovou frekvenci, srdeční tep a způsobuje hormonální nerovnováhu. Pro snížení stresu můžete využít některou z následujících technik:
- trávení času venku v přírodě nebo na slunci,
- cvičení hlubokého dýchání, mindfulness nebo jóga,
- trávení času s blízkými,
- či poslouchání uklidňující hudby.
4. Přidejte fyzickou aktivitu
Pravidelný pohyb, včetně aktivit jako je hormonální jóga, pomáhá regulovat hladiny hormonů a zároveň snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Mírná fyzická aktivita podporuje také produkci endorfinů, které navozují pocit pohody a redukují chuť k jídlu.
Pro vyrovnání hormonů cvičením zkuste alespoň 30 minut¹ kardia pět dní v týdnu a dva dny věnujte posilovacím cvičením. Kardio aktivity zahrnují chůzi, jízdu na kole, běh, plavání a tenis. Posilovací aktivity zahrnují zvedání závaží, cvičení s odporovými pásy, cvičení s vlastní váhou a jógu.
5. Zařaďte doplňky stravy
Některé vitamíny a minerály mohou pomoci s hormonální nerovnováhou způsobenou nedostatky živin. Pro ženskou rovnováhu se tradičně používají minerály a vitamíny, jako je:
- hořčík,
- vitamín D,
- zinek,
- vitamíny skupiny B (kyselina listová).
Hormonální rovnováha je pro ženy zásadní, ať už se jedná o zdraví reprodukčního systému, náladu nebo metabolismus. Udržte svoji hormonální rovnováhu díky změně stravy, pravidelnému pohybu, dostatku spánku a zvládání stresu.
Najděte svoji rovnováhu s Herbavia
Zdroje:
- Health — Jak vyrovnat hormony
- Uclahealth — 7 příznaků hormonální nerovnováhy - a co s tím dělat
- Hormonehealth — 10 varovných příznaků hormonální nerovnováhy (a co s tím dělat)
- Medicalnewstoday — Co vědět o hormonální nerovnováze
- Healthline — 10 přírodních způsobů, jak vyrovnat hormony
- Londonclinicofnutrition — Jsou vaše hormony v nerovnováze?
- Morelandobgyn — Ženské hormony